Lezing over de watersnoodramp van 1825 in ‘Sluuspoort’
Geplaatst op: 3 maart 2025
Op woensdag 19 maart aanstaande houdt de Historische Vereniging Zwartsluis wederom een boeiende lezing. Deze avond neemt dr. Jan Dirk Wassenaar uit Hellendoorn ons 200 jaar mee terug naar de watersnoodramp in 1825.
Wij kennen als Sluzigers allemaal De Kolk tussen de Provinciale weg en het Kwartierenpad. Deze is vermoedelijk in 1775 ontstaan en is door de vloed in 1825 groter geworden. De aan zee gelegen streken van Overijssel werden in de nacht van 4 op 5 februari 1825 door een watersnoodramp getroffen. Grote delen van Overijssel tot in Dalfsen, Heino en Wijhe toe kwamen onder water te staan. Op 4 februari werd op het eiland Schokland een waterstand gemeten, die ruim drie meter boven de normale gebruikelijke waterstand lag. s’ Morgens tussen 6 en 7 uur was de eerste dijkdoorbraak: de Bentdijk even ten zuiden van Vollenhove. Omstreeks 10 uur braken de dijken bij Zwartsluis, één tussen De Schans en het Buitenkwartier en een tweede aan het Westeinde, waardoor het water met grote kracht binnenstroomde. De kerk en een school ontruimde men voor het bergen van vee. Er braken nog meer dijken door, zodat grote delen blank kwamen te staan. In de loop van 5 februari begon het water te zakken, maar groot was de schade. In Zwartsluis waren elf mensen verdronken, alsmede ruim een kwart van alle runderen ruim 270 stuks, 11 paarden en 5 schapen. In totaal waren 45 huizen weggespoeld , 30 woningen onbewoonbaar geworden en 160 ernstig tot zeer ernstig beschadigd. 300 mensen waren dakloos geworden en dat op een bevolking van ruim 2500. Ook de schade aan bedrijven was groot evenals aan kalkovens en timmerwerven. Wij zullen het allemaal te horen krijgen tijdens deze boeiende lezing.
De lezing begint om 19.30 uur in “Sluuspoort”. Inloop vanaf 19.00 uur. Zowel leden als niet leden moeten zich vooraf aanmelden via info@historiezwartsluis.nl Dit kan van 3 t/m 18 maart. Indien mailen niet mogelijk is dan kunt u ook bellen naar 06 50430055. De entree is voor leden gratis. Voor niet leden bedraagt de entree € 10,00 incl. 1 x koffie/thee bij binnenkomst. Gelieve bij opgave uw telefoonnummer en emailadres te vermelden. Betalen kan op de avond zelf bij de kassa.
Lid worden kan ieder moment per week via www.historiezwartsluis.nl en dat voor slechts € 17,50 per jaar en € 22,50 voor leden buiten Zwartsluis. Voor dit luttele bedrag ontvangt u 3 x per jaar de Sluziger Kroniek waarvan de eerstvolgende uitgave een dubbeldik themanummer wordt over 80 jaar Bevrijding. Daarbij ontvangt u ook het boek ‘De Laatste Eer’ nog gratis en is de entree voor ledenavonden gratis. Mooier kunnen we het niet maken.
Het bestuur van de HVZ:
Victor van Kleef, Marco Snel, Geke Françoise-Corporaal, Nicole de Goede, Ivo Eenkhoorn en Herman Slurink
Gepubliceerd door Robert Jansema